Radno vreme stručnog tima specijalizovane ortodontske ordinacije ORTIS u Novom Sadu, Somboru i Subotici.
Nije sve što čujete o ortodontskim aparatima istina. Budite uvereni da ortodontski aparati ne odgovaraju mnogim glasinama koje ste čuli.
Svake godine, 15. maja, obeležavamo Svetski dan ortodontskog zdravlja (WOHD).
Primena novih tehnologija u našoj ordinaciji.
Intraoralne gumice se koriste za postizanje pravilnog uzubljenja između gornje i donje vilice.
Mnogi pacijenti se tokom ortodontskog tretmana susreću sa problemom otečenih i upaljenih desni.
Poštovani pacijenti, prijatelji i saradnici, srećne Uskršnje praznike želi vam Ortis tim!
Tokom nošenja fiksnog aparata važno je da dolazite redovno na kontrole i da se pridržavate higijene kao i pravilne ishrane u toku tretmana. Problemi koji se mogu javiti u toku nošenja fiksnog aparata.
Održavanje oralne higijene tokom ortodontskog tretmana važno je i za uspeh vaše terapije. Žice i breketi fiksnog ortodontskog aparata predstavljaju mesto na kojima se zadržava hrana te je potrebno posvetiti adekvatno vreme održavanju higijene zuba i nege desni i drugih mekih tkiva.
Fiksni ortodontski aparati se sastoje od bravica i prstenova sa bravicama, koje povezuje žica.
Najčešća dilema svakog pacijenta, da li postavka fiksnog ortodontskog aparata izaziva bol ili nelagodu.
Uklještenim zubom se smatra zub koji nije iznikao, a prošlo je uobičajeno vreme njegovog nicanja.
Primena novih tehnologija u ordinaciji ORTIS.
Ordinacija Ortis inovativna je ordinacija kompanije Schulke, a šta to tačno znači, pročitajte u našoj novoj vesti.
Održavanje normalne mikroflore u usnoj duplji je od velikog značaja kako za stomatološke tako i za ortodontske pacijente.
Edukacija i informisanost pacijenata o pravilnoj ishrani tokom ortodontskog tretmana u mnogome olakšava postizanje rezultata i cilja terapeutu.
Ortis u korak sa vremenom! Klikom na vest saznajte koje su to novine u našoj ordinaciji.
Fotografija zauzima značajno mesto u svakodnevnoj stomatološkoj praksi i predstavlja važan i neizostavan deo medicinske dokumentacije.
Loše održavanje oralne higijene tokom ortodontskog tretmana dovodi do nakupljanja hrane u ustima u dužem vremenskom periodu. U tekstu pročitajte koje su posledice lošeg održavanja higijene i izbegavanja posete stomatologu tokom lečenja ortodontskim aparatom.
Još jedno od veoma čestih i korisnih pitanja na koje je veoma važno da damo odgovor. Klik na vest!
Promenom okluzalnih odnosa zuba gornje i donje vilice možemo uticati i na promenu izgleda lica. Ta teza u savremenoj ortodonciji biva sve više zanemarena. Verovanja da postoje specijalne bravice ili providne folije koje mogu rešiti svaki problem poprima uticaja i među pacijentima.
Ortis tim svojim pacijentima savetuje redovne odlaske kod stomatologa tokom ortodontskog tretmana, a u tekstu pročitajte zašto je to veoma važno.
Naš tim je napisao nekoliko saveta za lakše održavanje oralne higijene tokom ortodontskog tretmana.
Nadamo se da ćemo vam ovim tekstom olakšati online popunjavanje anamneze.
Čekamo Vas u našoj ambulanti!
Ispravljanje zuba folijama je alternativa metalnim bravicama. Plastični alajner (providna folija) napravljen je da ispravi zube i pravilno ih rasporedi u prethodno dizajniranom položaju. Svaki set alajnera je precizno softverski dizajniran na osnovu otiska izrađenog u našoj ordinaciji.
Da li je to za mene?
Kakvu ulogu ima interdentalna četkica kod pacijenata sa ortodontskim aparatom?
Uporište predstavlja otpor neželjenom pomeranju zuba, odnosno otpor silama reakcije. U tekstu pročitajte i saznajte više o svim načinima koji postoje da se obezbedi dobro i pravilno uporište.
Temporomandibularna disfunkcija (TMD) je termin koji obuhvata brojne subjektivne simptome i kliničke znakove vezane za vilični zglob i okolne strukture. Više o ovoj temi pročitajte klikom na link.
U narodu poznato škripanje odnosno škrgutanje zubima ukoliko traje duži vremenski period može da izazove ozbiljne posledice po zdravlje zuba i njegovog potpornog aparata. Više o ovoj temi možete pročitati ukoliko klik nete na našu vest.
Da li imate neku od sledećih situacija: pucketanja prilikom otvaranja usta, ukočenost vilice, ograničeno otvaranje i zatvaranje usta, učestale glavobolje...? Saznajte u našem tekstu kako možete rešiti svoj problem!
Preskakanje obroka pre nego što odete kod zubara ili jedete pogrešnu hranu može dovesti do neželjenog ishoda. Saznajte više o tome šta se preporučuje za obrok pre posete stomatologu ili ortodontu.
Šta je recidiv i zašto se javlja? Klik na vest da saznate odgovore!
Saznajte u ovom tekstu odgovor na pitanja da li će postignuti rezultat nakon ortodontskog tretmana biti dugotrajan i da li će se "zubi opet iskriviti".
Pacijenti nam se uglavom javljaju sami ili po preporuci svog izabranog stomatologa, najčešće nezadovoljni estetikom. Da bi terapija bila uspešna, važna je blagovremena dijagnoza i dobar plan terapije. Saznajte više o tome kako se u ordinaciji Ortis pravi plan terapije za svakog potencijalnog pacijenta.
U ovom tekstu možete saznati koje su osnovne fiziološke funkcije orofacijalne regije i kako utiču na razvijanje određenih segmenata ove regije.
U ovom tekstu možete saznati koja je razlika u obrazovanju i samom poslu između stomatologa i ortodonta.
Rani sastanak sa ortodontom može pomoći u sprečavanju kasnijih problema kod vašeg deteta. Pročitajte tekst kako bi saznali na šta da obratite pažnju i reagujete na vreme.
Ukoliko vas zanima šta se sve može postići ortodontskim tretmanom, kliknite na vest i saznajte!
Tokom vikenda koji je bio posvećen Svetskom danu ortodoncije (14. - 16.05.2021.) dr Vidović je bio instruktor na Kursu, koji je organizovao Medicinski fakultet Univerziteta u Banja Luci.
Povodom međunarodnog dana medicinskih sestara, želimo da odamo priznanje i zahvalnost našim stomatološkim sestrama!
Ordinacija ORTIS traži nove stomatološke sestre, pogledajte oglas, možda ste baš VI naš novi član tima!
Ortodoncija, kao i druge medicinske grane, u poslednjih par decenija doživela je dugačak put i razvoj. U početku je bilo uobičajeno da se ortodontski prstenovi postavljaju oko svih zuba prilikom postavljanja fiksnog aparata (fiksne proteze).
Dragi pacijenti, partneri, saradnici i prijatelji, želimo Vam srećne božićne i novogodišnje praznike!
Pojam ligiranja označava vezu žičanog luka sa bravicama fiksnog aparata. Ligiranje se može ostvariti na 3 načina: samovezujućim breketima, elastičnim i metalnim ligaturama.
Neka poslednji mesec u godini bude Vaš mesec oralnog zdravlja!
Intraoralne gumice se u jednoj ili nekoliko faza terapije. One mogu biti različitih veličina i jačine.
Karijes je bolest zuba, koju izazivaju bakterije tako što proizvode kiselinu. Ta kiselina uništava zubnu gleđ i dentin (čvrsta zubna tkiva) i to dovodi do razaranja zuba.
Meke naslage na zubima koje se ne uklone adekvatno mehaničkim putem pod uticajem taloženja mineralnih soli i pljuvačke, bivaju mineralizovane u čvrste naslage koje se više ne mogu ukloniti u kućnim uslovima.
Istorijat o četkicama za zube.
Gummy smile predstavlja prekomerno vidljive desni pri osmehu, te imaju uticaj na estetiku lica i osmeha.
Elementi fiksnih aparata (proteza) koji se lepe na zube su bravice, odnosno breketi. Mogu biti od legura metala ili od keramike, akrilata, plastike (providne proteze, estetske).
Jedno od uobičajenih pitanja sa kojima se susrećemo jeste da li fiksna proteza boli i koliko dugo se ne može jesti nakon postavke fiksne proteze.
Mobilne proteze (proteze za decu) spadaju u grupu pokretnih ortodontskih aparata što znači da ih dete samo stavlja i uklanja iz usta.
Svi znamo da je upotreba četkice i konca krucijalan način za održavanja oralnog zdravlja, međutim ishrana igra izuzetno važnu ulogu u postizanju željenog rezultata.
Posmatrano iz više dimenzija postoji nekoliko vrsta nepravilnih zagrižaja.
Šta sve doprinosi Vašem lepom osmehu? Pročitajte više klikom na vest.
Klikom na vest saznajte kada je pravi momenat za skidanje ortodontskog aparata.
U zavisnosti od vrste tretmana kao i od vrste aparata koji će se koristiti formira se cena lečenja za svaki individualni slučaj. Pročitajte više klikom na vest.
Zašto je određeni način terapije najbolje rešenje za vas? Opširnije - klikom na vest.
Pitanje sa kojim se često susrećemo kod pacijenata sa fiksnim ortodontskim aparatima, jeste dužina trajanja lečenja. Klikom na vest saznajte šta sve može da utiče na dužinu tretmana.
Ukoliko vas zanimaju osnovne informacije oko postavke fiksnog aparata, kliknite na vest.
Ukoliko Vas zanima šta je ortodoncija, čime se bavi i da li postoji starosno ograničenje za početak tretmana, kliknite na vest.
Nošenje folija za ispravljanje zuba se preporučuje u slučaju potrebe za manjim korekcijama, a kod komplikovanijih slučajeva pacijentima se preporučuje postavka fiksnog aparata (fiksne proteze). Više na ovu temu pročitajte klikom na vest.
Poštovani pacijenti,
ordinacija Ortis je organizovala dodatni termin za kontrole u Somboru, 05.06.2020. za pacijente iz Hrvatske koji zbog nastale situacije nisu bili u mogućnosti da dođu na svoj zakazan termin. Na sajtu ordinacije Ortis https://ortis.co.rs/ možete pogledati novozakazane termine.
Vaš Ortis tim
Ortodont i stomatolog nisu isto i ukoliko postavite fiksni ortodontski aparat, neophodno je da nastavite da odlazite kod svog stomatologa na redovne kontrole. Zašto je to bitno, pročitajte klikom na vest.
Specijalistička ortodontska ordinacija Ortis je dobila pojačanje! Ortis timu su se u julu 2019. godine pridružila tri nova člana. Klikom na vest pogledajte nove članice tima Ortis Novi Sad.
Razmišljate da li vam je potreban ortodontski tretman? Zakazivanje prvog pregleda kod ortodonta iz svoje kuće ili preko mobilnog telefona je moguće u ordinaciji Ortis - klik na vest da saznate kako!
Šta je gingivitis, šta ga prouzrokuje i kako ga sprečiti i lečiti, saznajte klikom na vest.
Proverite vaše zakazane termine!
Ako ste se pitali kako to izgleda kada prvi put dođete u ordinaciju Ortis, klikom na vest možete saznati više o tome kako ortodont u našoj ordinaciji pristupa svakom pacijentu.
Česta dilema ljudi je "Koja je razlika između stomatologa i ortodonta?". Naš ortodont je izložio nekoliko razlika, a klikom na vest saznajte više i rešite sve nedoumice.
Osmeh je univerzalni znak sreće i prihvatanja koji razumeju svi ljudi na svetu i zato ga nemojte skrivati. Paul Ekman, psiholog, je 1993.godine otkrio da nas razvlačenje usana u osmeh zaista čini srećnijima, a klikom na vest pročitajte par zanimljivih činjenica koje je ortodont ordinacije Ortis izdvojio za vas.
Ukoliko se u retencionom periodu sprovodi sanacija karijesa, vađenje ili protetska nadoknada zuba, postojeći retencioni aparati neće biti adekvatni nakon navedenih procedura. Kako ne biste bili bez aparata, potrebno je da u istom danu zakažete i termin za uzimanje otisaka za novi retencioni aparat.
Poštovani pacijenti, prijatelji i saradnici, srećne Uskršnje praznike želi vam Ortis tim!
Kedves páciensek, barátok és kolégák, Kellemes Húsvéti ünnepeket kiván Önöknek az Ortis csapat!
Povodom Svetskog dana zdravlja želimo da odamo priznanje i zahvalnost svim zdravstvenim radnicima, koji imaju značajnu ulogu u održanju zdravlja širom sveta.
Poštovani pacijenti,
U skladu sa obavezama proisteklim iz upravo donesenih novih mera Vlade Republike Srbije i preporuka Stomatološke komore Srbije, dužni smo, u cilju očuvanja vaše bezbednosti, da redovne kontrolne preglede pacijenata odložimo za 6 nedelja.
Prema novom rasporedu, pacijenti koji imaju zakazan pregled u ponedeljak 30.03.2020. godine, odlažu se za isto vreme u ponedeljak 11.05.2020. Pacijenti od utorka 31.03.2020. godine, odlažu se za isto vreme u utorak 12.05.2020.g i tako redom.
Uvid u vaše nove termine uskoro ćete imati na svom profilu u okviru Ortis sajta https://ortis.co.rs/
Od ponedeljka 13.04.2020. godine, Ortis ordinacija u Novom Sadu (Vojvode Putnika 11) počeće u okviru zakonski dozvoljenog radnog vremena, rad sa pacijentima koji imaju najurgentnije potrebe za kontrolne preglede. Takvi pacijenti biće identifikovani na osnovu uvida u medicinsku dokumentaciju, pozvani telefonom i u dogovoru sa njima odrediće im se novi, skoriji datumi za kontrolu, kako bi bili što ranije i bezbednije pregledani. Isti princip, ukoliko nam to okolnosti budu dozvoljavale, primeniće se i na pacijente iz ordinacija u Somboru i Subotici. Pacijenti sa urgentnim problemima mogu da nam se jave na telefon 066 6332 796.
Hvala na razumevanju. Nadamo se skorom viđenju sa vama.
Vaš Ortis tim
Poštovani pacijenti,
Nakon odluke Vlade Republike Srbije o merama sprečavanja epidemije bolesti COVID 19, odlučeno je da se od 15. do 29.03.2020. obustave redovne ortodontske kontrole u Specijalističkoj ordinaciji Ortis.
Svi pacijenti koji imaju zakazane redovne kontrole u ovom periodu, biće kontaktirani putem telefona radi dogovora o novim terminima.
Pacijentima koji su zakazani kod dežurnog lekara, ostaju već zakazani termini.
Pacijenti koji imaju neodložan problem, mogu se javiti na dežurni telefon 066/6332-796 radnim danom od 9 do 13 h, kako bi im se zakazao termin za pružanje prve pomoći.
Hvala na razumevanju.
Tim ordinacije Ortis
Sa ovim pitanjem se često susrećemo u svakodnevnoj praksi, a odgovor je veoma jednostavan - ona koja se koristi i koja vam najviše odgovara. Danas često zaboravljamo da je pasta za zube pomoćno sredstvo za održavanje higijene usne duplje i da je zapravo četkica ta, koja, mehanički uklanja naslage, a time i kolonije bakterija te je zato naša preporuka da svakodnevno četkate zube ujutru i uveče u trajanju od 5 minuta, četkicu za zube menjate na 3 meseca i redovno posećujete vašeg ordinirajućeg stomatologa i time uspešno radite na prevenciji nastanka karijesnih lezija, kamenca i oboljenja desni.
Doktori ordinacije Ortis na završnim godinama specijalizacije dr Marko Mihić i dr Mirjana Čordaš i u 2020. godini nastavljaju aktivno usavršavanje u okviru Kliničkog kursa Tweed-ove tehnike na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na klinici za ortopediju vilice.
Ovogodišnji team building održaće se u Mallnitzu u Austriji u periodu od 12.03. do 17.03.2020.godine. U cilju poboljšanja pristupa pacijentima i njihovim potrebama, zaposleni lekari ordinacije Ortis održaće edukativna predavanja na temu mini implanti u ortodonciji, dok će sestre održati predavanja na temu marketinga i komunikacija.
U sklopu projekta Inovativnih ordinacija edukovani smo kako da sprovodimo najviše higijenske standarde. Postali smo edukacioni centar za druge koji žele da se priključe ovom programu i unaprede higijenske protokole u svojim ordinacijama. Nakon održanih stručnih ortodontskih predavanja u nekoliko gradova Srbije, nedavno smo imali priliku da edukujemo i kolege iz Zrenjanina.
Prethodnih 19 godina ordinacija ORTIS beležila je kontinuirani rast i time potvrđuje svoju vodeću poziciju međju ortodontskim ordinacijama u Srbiji. Nastavljamo istim tempom i zbog povećanog obima posla u potrazi smo za novim članom tima na poziciji STOMATOLOŠKA SESTRA.
Ako nemate prethodnog radnog iskustva u stomatologiji, a skoro ste završili minimum srednju medicinsku školu smera stomatološka sestra/tehničar, pa i Osnovne akademske studije zdravstvene nege onda ste prava osoba za nas.
Znanja i veštine koje tražimo i ne gledamo kroz prste: sposobnost rada u velikom timu, dobre organizacione i komunikacione veštine, ambicioznost i posvećenost, fleksibilnost, zainteresovanost za rad sa ljudima, poznavanje rada na računaru, bazični nivo komunikacije na engleskom jeziku.
Svoj CV možete poslati na email adresu: ordinacija@ortis.co.rs do 14.03.2020.
Konkurs možete pogledati i na sajtu Infostud
Shodno trenutnoj situaciji u svetu, rasprostranjenosti i širenju Korona virusa, dr Marija Radovanović nas je edukovala o najnovijim smernicama SZO sa ciljem preduzimanja dodatnih mera prevencije kako bi naše osoblje i pacijenti bili zaštićeni.
U decembru ove godine proslavljeno je 100 godina rada Društva lekara Vojvodine. Na svečanoj akademiji, koja je održana tim povodom, promovisana je knjiga Znameniti lekari aktivisti DLV SLD 1919. – 2019. u kojoj je predstavljeno preko 200 lekara iz svih oblasti medicine, koji su u ovom periodu najviše doprineli razvoju Društva Lekara Vojvodine. Među njima nalazi se i naš dr Branislav Vidović.
Najveći uspeh u poslu je imati sjajan tim ljudi koji svojim znanjem, iskustvom, dobrom energijom prepoznaju vašu viziju i ostvaruju zajedničkim snagama svaki cilj. ORTIS tim je proslavio još jednu uspešnu godinu za sobom.
Dragi pacijenti, partneri, saradnici i prijatelji, želimo Vam srećne božićne i novogodišnje praznike.
Član ORTIS tima dr Njegomir održala predavanje kao predavač po pozivu na godišnjoj skupštini aktiva stomatologa Subotice. Dr Jelena se zahvaljuje svim kolegama na pozivu i na ukazanoj prilici da prezentuje sve novine i trendove svetske savremene ortodoncije.
Član ORTIS tima Dr Jelena Njegomir održaće predavanje na temu "Uloga polivalentnog stomatologa u terapiji ortodontskih anomalija" na Godišnjoj skupštini aktiva stomatologa Subotice 13.12.2019. u prostorijama DLV-a.
Individualan pristup svakom našem pacijentu podrazumeva da nakon pravilno postavljene dijagnoze i odabranog plana terapije, prvo pripremamo prostor za postavku prstenova na bočnim zubima koji predstavljaju uporište (sidro) proteze. Ovo se postiže postavljanjem separacionih gumica koje se kao konac provlače oko poslednjih zuba i treba da odstoje oko nedelju dana pre postavke fiksnog aparata.
Nakon odabira bravica po želji naših pacijenata i lepljenja istih, pristupa se postavljanju ortodontskog luka (žice) koja teži da pomeri zube na način da se formira idealan luk za dati slučaj. U toku terapije menjaju se žice i u skladu sa individualnim potrebama pomeranja zuba se deo žice izvija u formu određenog elementa (stepenice, omče, omege itd).
Luk se fiksira za bravice pomoću gumica koje se mogu menjati prilikom svake kontrole, pa one mogu biti različitih boja, što daje posebnu draž kako fiksnom aparatu tako i osmehu naših pacijenata.
Samopouzdanjem se smatra pozitivno vrednovanje sebe i verovanje u sopstvene sposobnosti. Često nas nedostatak istog zaustavlja u postizanju različitih ciljeva i stvaranju pozitivne slike o sebi u očima drugih ljudi. Važno je znati da su zdravi zubi i njihov pravilan raspored jedni od značajnih preduslova za dobro zdravlje, a samim tim i samopouzdanje pojedinca.
Proslava povodom 25 godina ortodontskog rada dr Vidovića u Somboru i 18 godina postojanja ortodontske ordinacije ORTIS.
U okviru programa Inovativne ordinacije, koji se sprovodi u ordinaciji ORTIS, ovog meseca održano je edukativno predavanje u Ortis Dental Centru u Somboru. Ova edukacija ima za cilj osposobljavanje kompletnog Ortis personala da u svim našim ordinacijama sprovode najviše higijenskih standarde.
Kod pacijenata koji su u tretmanu fiksnim ortodontskim aparatima usled prisustva bravica, lukova i ostalih elemenata proteze na zubima, otežano je uklanjanje ostataka hrane i povećan je rizik oštećenja tvrdih i mekih zubnih tkiva.Kako bi očuvali zdravlje svojih zuba i učinili Vaš osmeh još lepšim nakon skidanja aparata, preporučujemo da pored standardnog pranja zuba četkicama više puta u toku dana koristite i vodeni tuš u održavanju maksimalne higijene Vaših zuba kod kuće. Vodeni tuš prskajući vodu pod pritiskom omogućava uklanjanje ostataka hrane, dentalnog plaka i bakterija iz svih ne pristupačnih mesta do kojih vlakna Vaše četkice ne mogu da dodju ( gingivalnih sulkusa, parodontalnih dzepova, keramičkih krunica, zubnih implantata...) i na taj način doprinosi dugoročnom zdravlju zuba i potpornih zubnih tkiva.
Dr Jelena Njegomir je ovog meseca uspešno završila dvogodišnji kurs Tweedove tehnike, na Stomatološkom fakultetu u Beogradu.
Dr Njegomir je izjavila da je ovo bilo novo iskustvo, ispunjeno novim saznanjima uz divna druženja i razmenom iskustava sa ostalim kolegama iz celog regiona.
Mit 1 Ortodontski tretman je isključivo indikovan u dečijem uzrastu
Ovo je mit jer pacijenti svih uzrasta mogu imati benefita od ortodontskog tretmana. Prema podacima Američke Ortodontske Asocijacije iz 2014. godine, preko 1,5 miliona odraslih ljudi je prošlo ortodontski tretman.
Mit 2 Posete u ordinaciji nisu potrebne da bi se zubi ispravili
Zdravlje zubnih tkiva, desni i vilica nije moguće kontrolisati, bez kontrola specijaliste ortodoncije. Čak i najbolje isplaniran ortodontski tretman treba da bude pod nadzorom specijalite ortodoncije. Savremena tehnologija u ortodonciji danas omogućava da pacijenti mogu da obavljaju kontrole na 2-3 meseca, ako se školuju ili rade u inostranstvu.
Mit 3 Ortodontski tretman je isključivo kozmetski tretman
Poboljšanje izgleda pacijenta je jedan od ciljeva ortodontskog tretmana, ali nije jedini. Za specijalistu ortodoncije je važno da tretman ispunjava funkcionalnu i estetsku komponentu i unapredi zdravlje.
Mit 4 Ortodontski tretmani su skupi
Većina specijalista ortodoncije pruža besplatne usluge konsultacija i prvih pregleda. Ortodonti su jedinstveni zdravstveni radnici koji pažljivo i individualno određuju planove lečenja svojih pacijenata i u zavisnosti od težine slučaja određuje se i cena tremana. Jedan ortodontski tretman u proseku podrazumeva 30 kontrola kod specijaliste ortodoncije.
Mit 5 Ortodonti koriste isključivo metalne brekete u terapiji fiksnim ortodontskim tretmanom
Na osnovu detaljnog plana tretmana specijalista ortodoncije, preporučuje koji su breketi najbolji za svakog pacijenta individualno. Lakše ortodontske anomalije daju više mogućnosti specijalisti ortodoncije, gde pacijent ima izbor da li će koristiti metalne ili estetske brekete.
Postavljanje fiksnog ortodontskog aparata nije bolno i pacijentima je najneprijatnije držati otvorena usta. Bol se može javiti 6-8 sati nakon postavke aparata, to nije klasična zubobolja nego više nelagodnost koja traje 3-4 dana. Pacijenti mogu bol da uklone nekim lekom koji inače uzimaju kod bolnih stanja.
Osim bola zuba, postoji mogućnost pojave ranice zbog dodira breketa prilikom govora i žvakanja često na sluznici obraza i usana. To obično traje 6-8 dana dok se sluznica ne navikne. Svaki naš pacijent nakon postavke aparatića dobije kutijicu ortodontskog voska pomoću kojeg se iritacija otklanja.
Cucla, varalica ili laža ima značaj u prvim mesecima života, jer postoji nezadovoljeni refleks sisanja, ali je treba što pre odbaciti. Iz aspekta ortodoncije, dete treba što pre odvikavati od cucle, jer ona može imati velik uticaj kako će u budućnosti izgledati raspored zuba. Može se desiti da prednji zubi budu u potpunosti izbačeni napred, čiji se prazan prostor lako može zameniti sisanjem palca, prsta ili vrhom ćebeta. Sve ove loše navike treba pratiti kod deteta, postepeno ih odvikavati (optimalno do druge godine života) i blagovremeno reagovati dolaskom kod ortodonta kako bi se izbegli mogući poremećaji u razvoju lica, vilica, otvorenog zagrižaja i mogućeg perzistentnog infantilnog gutanja
Kod fiksnih ortodontskih aparata bravice (breketi) se lepe ortodontskim lepkovima sa prednje ili unutrašnje strane zuba. Postoje fiksni aparati sa standardnim, metalnim bravicama i postoje beli, providni breketi. Razlika je u estetici bravica, dok se isti rezultati postižu i sa jednim i sa drugim. Nekada je priroda problema takva da je neophodno koristiti čvršće (metalne) bravice, kojima se efikasnije postiže vraćanje previše isturenih zuba, dok se estetske bravice koriste uglavnom za blaže nejednakosti u položaju zuba. U izboru breketa uvek Vam stoji na raspolaganju savet naših ortodonata, a krajnji izbor zavisi samo od Vaših potreba i želja.
Trajanje fiksne terapije je individualno, zavisi od problema, doba i reakcije na terapiju, no najčešće traje okvirno 24 meseca.
Dužina terapije zavisi od:
Pored redovnog dolaska na kontrole kod specijaliste, u slučaju oštećenja fiksnog ortodontskog aparata javite se dežurnom lekaru, kako bi u najkraćem mogućem vremenskom periodu sanirali problem.